Ako vybrať správny monitorovací systém pre váš vozový park – druhá časť

V nedávno uverejnenom článku Ako vybrať správny monitorovací systém pre váš vozový park – prvá časť sme načrtli päť základných otázok, ktoré by si mala každá organizácia položiť skôr, ako sa rozhodne investovať do GPS monitorovacieho systému.
Keďže výber toho správneho systému predstavuje naozaj zložitý rozhodovací proces, prinášame vám ďalších päť otázok, ktoré by ste si mali položiť.
1. Aké požadujem užívateľské rozhranie?
Otázka, ktorú bohužiaľ manažéri často opomínajú. Užívateľské rozhranie, resp. jednoduchosť ovládania, intuitívna navigácia a „priateľské“ prostredie sa môžu na prvý pohľad javiť ako nepodstatné. Je však dôležité uvedomiť si, že softvérové systémy, ktoré nespĺňajú moderné štandardy užívateľského prostredia, sú väčšinou časovo náročnejšie na obsluhu a zamestnanci sa (pod)vedome snažia vyhýbať ich používaniu. Systém, ktorého rozhranie je komplikované, nelogicky usporiadané či pomaly reaguje, sa stane nočnou morou pre tých, ktorý v ňom budú pracovať často. Ak teda chcete vašu firemnú flotilu monitorovať naplno, uvažujte predovšetkým o systémoch, ktoré sa môžu pochváliť vynikajúcim užívateľským rozhraním. Práve tie vám budú šetriť čas a náklady.
Malá rada: Spoločnosť, ktorá investuje do vylepšovania užívateľského rozhrania, určite investuje do vývoja celého systému. Je to teda pozitívny signál- hovorí vám, že neinvestujete do zastaraného produktu.
2. Aký druh zmluvy mi vyhovuje?
V predchádzajúcom článku sme kládli dôraz na výšku vášho rozpočtu. S týmto rozhodovacím faktorom veľmi úzko súvisí i viazanosť zmluvy. Riešenia dostupné na našom trhu prinášajú viacero možností. Služba Telemonitor napríklad ponúka dva druhy rozvrhnutia nákladov. Prvým druhom je zmluva bez viazanosti. Druhým je zmluva, ktorá vám umožní prefinancovanie nákladov a individuálne nastavenie výšky vstupných nákladov podľa vašich potrieb. Dĺžka prefinancovania pritom môže byť rôzna, napríklad už od 12 mesiacov. V prípade, že si neželáte vynaložiť vstupné náklady naraz, je pre vás lepšou voľbou vybrať si druhú verziu.
Malá rada: Myslite dopredu. Nenechajte sa odstrašiť vstupnými nákladmi. Ak plánujete službu využívať skutočne dlhodobo, počiatočná investícia sa vám vráti. V závislosti od efektivity vášho vozového parku pred zavedením GPS monitoringu to môže byť už po niekoľkých mesiacoch.
3. Aký typ hardware-u potrebujem?
Na trhu sú dostupné v zásade dva typy hardvéru pre GPS monitoring vozidiel. Prvý typ, prenosné GPS zariadenie, predstavuje vysoko flexibilné riešenie, vhodné predovšetkým pre firmy s menším vozovým parkom, resp. firmy, ktoré potrebujú monitorovať len jedno alebo zopár vozidiel (resp. šoférov), ale nie je vopred známe, o ktoré pôjde. Práve pre takéto firmy služba Telemonitor ponúka cenový balíček Mini. Jeho nespornou výhodou je možnosť monitorovať nie len automobily, ale i osoby v teréne.
Druhý typ, napevno montované GPS zariadenie, je vhodné skôr pre organizácie, ktoré potrebujú mať aktuálny a absolútne spoľahlivý prehľad o všetkých vozidlách. Ak sa rozhodnete pre druhý typ, absolútne eliminujete šancu, že zamestnanec vyrazí na cesty bez monitorovacieho zariadenia v automobile a vy tak nebudete mať k dispozícii aktuálne dáta.
Malá rada: Prenosné GPS monitorovacie zariadenia sú síce flexibilné, ale menej presné ako montované zariadenia a je potrebné pravidelne ich dobíjať.
4. Hľadám stabilného dodávateľa systému?
Na trhu s GPS monitorovacími zariadeniami pre firemné automobily v súčasnosti pôsobí množstvo rôznych dodávateľov. Je iba na vás, či hľadáte stabilného partnera, ktorý má za sebou roky skúseností a množstvo referencií, alebo dravého nováčika, ktorý ponúka nižšie ceny, ale nemá dostatok skúseností a ambíciu do systému investovať.Výhodou dodávateľov monitorovacích systémov, ktorí na trhu pôsobia už dlhší čas a majú za sebou veľkých klientov je, že práve vďaka veľkým realizovaným projektom dokážu ponúknuť overené, komplexné a spoľahlivé riešenia.
Malá rada: Dodávatelia s dlhoročnou tradíciou a veľkými realizovanými projektmi dokážu zúročiť dlhé roky vývoja. Vďaka tomu môžu ponúkať robustné systémy i menším firmám za prijateľné ceny. Nebojte sa veľkých hráčov na trhu. :)
5. Potrebujem chrániť svoj majetok?
Potrebujete chrániť vaše firemné vozidlá pred krádežou? Chcete byť okamžite informovaný o neoprávnenej manipulácii? Chcete mať istotu, že nedochádza ku krádežiam paliva z nádrží? Želáte si byť notifikovaný, keď niektorý z automobilov opustí povolenú zónu (napríklad sa ocitne mimo mesta)? Ak ste na tieto otázky odpovedali kladne, jednoznačne potrebujete riešenie, ktorého súčasťou sú alarmy a SMS notifikácie.
Služba Telemonitor na rozdiel od konkurencie zasiela alarmovú SMS správu, aj v prípade že stojace vozidlo prestane vysielať signál, resp. pri pokuse o použitie rušičky signálu. V prípade odcudzenia bude teda sledovať vozidlo na mape veľmi rýchlo dokážete dolapiť zlodeja.
Malá rada: Aby ste mali neustály prehľad o tom, že vozidlo opustilo povolené, vopred definované zóny, musí mať monitorovací systém funkciu Geofence.
Potrebujete poradiť s výberom GPS monitorovacieho systému pre váš vozový park? Nie ste si istý, ktoré z dostupných funkcií naozaj potrebujete? Neváhajte nás kontaktovať na telefónnom čísle +421 (2) 4820 9711 alebo emailom na info@movys.sk- radi vám pomôžeme.