Ako vybrať správny monitorovací systém pre váš vozový park – prvá časť

GPS monitorovanie vozidiel prináša firmám obrovské množstvo benefitov, počnúc úsporou financií až po vyhodnocovanie efektivity vodičov alebo elimináciu čiernych jázd. Zvýšený dopyt po monitorovaní vozidiel umožnil vznik mnohým spoločnostiam, preto sa výber dodávateľa stáva komplikovanejším, ako kedysi. Ako si z ponuky na trhu vybrať ten správny systém a nestratiť sa pri výbere?

Zosumarizovali sme pre vás 5 otázok, ktoré by ste si mali položiť, aby ste zistili, čo vaša firma skutočne potrebuje, a v akých mantineloch by ste sa mali pri výbere pohybovať.
 

1. Aký je môj rozpočet?

Zrejme najdôležitejšia otázka zo všetkých a preto by ste si ju mali položiť ako prvú. Financie jednoducho nepustia. Je dôležité uvedomiť si, aké sú vaše limity a na základe toho vyberať produkt.

Nezabúdajte však, že najlacnejší produkt na trhu je najlacnejší z nejakého dôvodu a GPS monitorovací systém je dlhodobá investícia. Navyše ide o investíciu, ktorá sa vám viacnásobne vráti, ak z nej vyťažíte maximum. Ak máte „neobmedzený“ rozpočet, nesiahajte automaticky po najdrahšom produkte na trhu. Nemusíte predsa platiť za prestížne meno, platiť by ste mali hlavne za kvalitu, funkcie a spoľahlivosť monitorovacieho systému.

Malá rada: Skúste si cenový rozdiel medzi vysnívaným riešením a riešením, ktoré je finančne prijateľnejšie, poňať iným spôsobom. Namiesto tradičného vyjadrenia v peniazoch si predstavte, čo by ste si za ušetrenú čiastku vedeli dovoliť. Stojí vám nižšia funkcionalita systému za dve šálky kávy mesačne? :)

2. Ako veľká je moja firma, aký veľký je môj vozový park?

Veľkosť vášho biznisu, resp. vášho vozového parku je rozhodujúca. Veľké firmy so stovkami vozidiel by mali jednoznačne siahnuť po robustných, komplexných riešeniach, ktoré musia byť navyše plne flexibilné a šité na mieru. Ak vlastníte malú firmu s pár autami, zrejme sa uspokojíte i so štandardizovaným produktom, ktorý vám poskytne iba základné funkcie. Poohliadnite sa pretopo firme, ktorá vie dodať riešenie pre firmu vašej veľkosti, resp. po firme, ktorá produkt vyvinutý pre veľké spoločnosti ponúka za prijateľné ceny aj malým podnikateľom.

Malá rada: Myslite na budúcnosť. Plánujete v najbližších rokoch rast? Vyberte si systém, ktorý bude schopný rásť s vami.
 

3. Aký servis očakávam od spoločnosti poskytujúcej monitoring?

Ak potrebujete komplexné riešenie pre veľký počet automobilov, je vysoká pravdepodobnosť, že implementácia a následná prevádzka monitorovacieho systému bude pomerne náročná. Vyberte si preto firmu, ktorá má dlhodobé skúsenosti v obore a skúsenosti s projektmi podobného rozsahu. A predovšetkým, hľadajte firmu, ktorá dokáže vaše požiadavky vyriešiť okamžite.

Malá rada: Neuspokojte sa s iba kvetnatými rečami obchodných zástupcov a radšej si kvalitu servisu overte u známych alebo osobne.
 

4. Aké sú moje požiadavky na softvér?

Jedno zo základných rozhodnutí sa týka i softvérových požiadaviek systému. Je pre vás výhodnejšie platiť za systém, ktorý vyžaduje inštaláciu špeciálneho softvéru alebo systém, ktorý je prístupný cez webové rozhranie a máte k nemu prístup z akéhokoľvek zariadenia s pripojením na internet? Súčasné trendy nahrávajú skôr druhej možnosti. Zvážte, či má pre vás význam využívať monitorovací systém, ku ktorému máte prístup vždy a všade.

Malá rada: Ak trávite veľa času mimo kancelárie, hľadajte systém, ktorý je optimalizovaný pre mobilné zariadenia a tablety.

5. Potrebujem mať okamžitý prehľad o mojich vozidlách?

Pre tých, ktorí potrebujú raz mesačne skontrolovať elektronickú knihu jázd, sú určené skôr menej komplexné, štandardizované systémy, resp. systémy, ktoré poskytujú reporty z historických dát.

Ak však chcete naplno využiť potenciál monitorovania vozidiel, siahnite po riešení, ktoré umožňuje sledovať vašich zamestnancov v reálnom čase, teda aktívny monitorovací systém. Takéto riešenie poskytuje presné a včasné informácie o pohybe vozidiel, ich polohe či napríklad ich aktuálnej spotrebe. To vám umožní absolútnu kontrolu nad vozovým parkom a šoférmi.

Malá rada: Ak sa snažíte zabrániť čiernym jazdám a zneužívaniu firemných vozidiel, jednoznačne si vyberte aktívny monitorovací systém. O eliminácii čiernych jázd sa viac dočítate tu.

V pokračovaní článku sa zameriame na špecifické požiadavky klientov a podrobnejšie rozoberieme niektoré z ponúkaných funkcií. Pokiaľ by vám tieto informácie nestačili, dohodnite si bezplatné stretnutie s našimi odborníkmi na telefónnom čísle +421 (2) 4820 9711 alebo emailom na info@movys.sk.