Čo by vám nemalo ujsť (júl)

Prinášame vám výber tých najzaujímavejších noviniek zo sveta motorizmu a dopravy za mesiac júl.
 

1. Extrémne teploty poškodili D1-tku

Tropické horúčavy majú sa následok zhoršenie kvality vozovky na úseku Bratislava- Malacky. NDS informovala o tvorbe vypuklín a koľají v dôsledku vysokých teplôt a intenzívneho zaťaženia kamiónmi. Podľa slov hovorcu premávka momentálna nie je ohrozená.

Viac sa dozviete tu.
 

2. Rusko plánuje zaviesť sporné poplatky pre kamióny

Rozhodnutie z Moskvy o zavedení poplatkov a zvýšení byrokratickej záťaže  pre zahraničné nákladné autá vyvolalo pobúrenie v EÚ. Ak by k tomuto opatreniu naozaj došlo, znamenalo by to porušenie TIR konvencie a výrazné prekážky pre prepravcov.

Viac sa dozviete tu.
 

3. Ford vyvíja elektronické brzdové svetlo

Novinka od Fordu vás upozorní na brzdiace vozidlo svetelným signálom na prístrojovej doske. Systém funguje na princípe rádiových lúčov, teda dokáže vodiča varovať, aj keď sa brzdiace auta nachádza mimo dohľad, napríklad za zákrutou.

Viac sa dozviete tu.
 

4. Na Slovensku je odcudzených 7 áut denne

Podľa štatistík Ministerstva vnútra na Slovensku každý deň dôjde v priemere k 7 krádežiam vozidiel- pritom iba štvrtina týchto automobilov sa vráti pôvodným majiteľom. Trendy naznačujú, že toto číslo sa v blízkej budúcnosti meniť nebude.

Viac sa dozviete tu.

5. Volvo Buses testuje hybridnú novinku

Nové hybridné autobusy majú strešný pantograf, ktorý slúžia na rýchle dobíjanie na konečných staniciach. Volvo tvrdí, že novinka oproti klasickým autobusom dokáže touto technológiou znížiť spotrebu PHM až o 80% a výrazne znižuje emisie.

Viac sa dozviete tu.

 

6. EcoBoost opäť valcuje konkurenciu

Už druhý krát patrí cena najlepšieho motoru roka Fordu- trojcylindrový 999cc EcoBoost so slušným náskokom predbehol 1.4 TSI TwinCharged od Volkswagenu v ankete Engine of The Year 2013. Na tretej priečke sa umiestnil 2.0 TwinTurbo od BMW.

Viac sa dozviete tu.
 

7. Toyota je top

Millward Brown, spoločnosť zameraná na prieskumy trhu a marketing, zverejnila rebríček najhodnotnejších značiek sveta. Toyota v ňom obsadila  najvyššiu priečku spomedzi všetkých automobiliek a zosadila tak BMW z trónu.

Viac sa dozviete tu.

8. Passat oslavuje jubileum

V júli roku 1373, teda pred presne 40 rokmi, bol svetu predstavený Wolksvagen Passat, symbol manažérskych vozidiel. Prvá generácia bola navrhnutá Giorgiom Giugiarom a tešila sa obrovskej popularite.

Viac sa dozviete tu.

9. Elektromobily bez vodiča dostali zelenú

Oxfordská Univerzita a Nissan dostali zelenú pre svoje elektromobily, ktoré môžu začať testovacie jazdy na nefrekventovaných Britských verejných komunikáciách už čoskoro. V automobiloch bude zatiaľ prítomný i vodič, ako záloha v prípade potreby.

Viac sa dozviete tu.
 

10. Kia šliapla na plyn

Závod v Žiline ide po prvý krát na plnú výrobnú kapacitu a v prvom polroku 2013 zaznamenal viac 6% medziročný nárast v počte vyrobených automobilov. Podľa vyjadrení prezidenta spoločnosti Kia Motors Slovakia vedenie dúfa, že nové modely, ktoré boli zavedené do výroby tento rok pomôžu tento pozitívny trend udržať.


Viac sa dozviete tu.