4 netradičné využitia GPS monitoringu

To, že GPS monitoring vozidiel organizáciám prináša množstvo benefitov, šetrí im náklady a zvyšuje produktivitu, zrejme už viete. Vedeli ste však, že systémy GPS monitoringu sa využívajú napríklad na sledovanie žralokov v oceánoch?

Zozbierali sme pre vás 4  inšpiratívne nápady, ako je možné technológiu GPS monitoringu využiť i na iné účely, ako je monitorovanie vozového parku.

1. Sledovanie morských živočíchov

Vedci už niekoľko rokov využívajú GPS monitoring na sledovanie viacerých druhov morských živočíchov. Naozaj zaujímavým príkladom je sledovanie žralokov na web stránke projektu OCEREACH. Tím projektu odchytáva žralokov, implementuje im GPS zariadenie na chrbtovú plutvu a následne analyzuje ich pohyb v oceáne.

Návštevníci webu OCEREACH môžu sledovať pohyby niekoľkých desiatok žralokov tak povediac v reálnom čase.Zozbierané dáta slúžia ako obrovský zdroj informácií o týchto úžasných hrubokožcoch a vedcom pomáhajú pochopiť ich správanie.

Zdroj: http://sharks-ocearch.verite.com/

Veľmi úspešný bol i trackovací projekt, vďaka ktorému vedci poodhalili niektoré vzorce správania manty dvojrohej, ktorá patrí medzi ohrozené druhy. Výsledky štúdie uverejnené na Plos One by mali prispieť k záchrane tohto ohrozeného živočícha.

2. Luxusné hotely

Hong Kong-ská sieť luxusných hotelov Mandarin Oriental je priekopníkom vo využívaní GPS monitoringu na zlepšenie služieb zákazníkom. Do svojich limuzín nainštalovali GPS jednotky, vďaka ktorým sledujú v reálnom čase ich pohyb. Hostí, ktorých limuzíny privážajú z letiska, dokážu privítať s perfektným načasovaním.

Zdroj: http://www.mandarinoriental.com/bangkok/hotel-photo-gallery/

3. GPS maľby

Možno to znie neuveriteľne, ale s pomocou GPS monitoringu sa dá tvoriť “umenie”. Michael “Wally” Wallace, 39 ročný Američan, na svojom bicykli brázdi ulice Baltimoru a „kreslí“ rôzne obrazce. Jeho verejne prístupné galérie obsahujú skutočne podarené kúsky (odporúčame napríklad scénku z hry Angry Birds), ale aj jednoduché obrázky, ako napríklad čižma. Michael sa vďaka svojej netradičnej záľube dostal do médií po celom svete a galérie na jeho webe sa neustále rozrastajú.

Zdroj: http://www.wallygpx.com/

4. GPS v kope sena

Trošku kuriózny príklad využitia GPS monitorovania prichádza z Tillman County v Americkom štáte Oklahoma. Miestni farmári sa potýkali so zdanlivo neriešiteľným problémom- z pozemkov im mizli obrovské balíky sena. Na prvý pohľad úsmevná situácia však pre nich v skutočnosti znamenala veľké finančné straty. Miestny šerif preto do niekoľkých takýchto balov sena ukryl GPS jednotku. Tá ho upozornila na pohyb balíka prostredníctvom SMS. Toto opatrenie napokon viedlo k veľmi rýchlemu odhaleniu zlodejov a ich následného vzatiu do väzby.

Uvažujete aj vy nad netradičným využitím GPS monitoringu? Alebo potrebujete tradičné riešenie pre firmený vozový park?  Kontaktujte nás na telefónnom čísle +421 (2) 4820 9711 alebo emailom na info@movys.sk a spoločne s našim odborníkmi môžete prebrať vaše možnosti.